KRAWIECKIE MOTYWACJE/STYL ŻYCIA/Znajdź czas na szycie

Jak nie szukać czasu na szycie?

ikonaDOBRE NAWYKI

„Kiedy Ty masz czas na szycie?” to jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Naprawdę zawsze zastanawiam się jak mądrze na nie odpowiedzieć i mruczę coś o organizacji czasu i zakupach spożywczych on-line 🙂 Prawda jest jednak taka, że ja czasu na szycie nie szukam. Po prostu go mam. Tak jak wy nie zastanawiacie się (najczęściej) jak to wykroić chwilę na wieczorny prysznic, tylko go bierzecie, tak ja nie szukam gorączkowo czasu na hobby, on po prostu jest. Szycie jest moim nawykiem. Ot cały sekret.

2016-03-13 14.48.58SKĄD SIĘ BIORĄ NAWYKI?

Nawyki nie biorą się z powietrza. W dużej mierze to rodzice uczą nas pewnych zachowań. Widzę to bardzo wyraźnie teraz , gdy sama jestem matką. Od dwóch lat niczego innego właściwie nie robię, poza wprowadzaniem dobrych nawyków. Najpierw rytuał spania, jedzenia o wyznaczonych porach, używania sztućców przy stole, mycia raczek itd. Powtarzanie do znudzenia tych samych czynności ma sens i naprawdę działa. Patrzę z radością, jak moje dziecko automatycznie powtarza zachowania, których do nauczyłam.

2016-03-13 14.46.29MOJE PRZYZWYCZAJENIA

Nie jesteśmy oczywiście  niewolnikami swojego wychowania, bo wiele rzeczy można samodzielnie wypracować. Mi dosyć łatwo było wrócić do szycia. Jako bezdzietna żona, miałam wolne popołudnia, wieczory i weekendy. Żadnych wielkich zadań, same przyjemności, jak to w życiu dwudziestoparolatki bywa. Szyłam stopniowo coraz więcej i nawet się nie spostrzegłam, gdy szycie stało się istotna częścią mojego tygodnia. Trochę nieświadomie wyrobiłam sobie nowy nawyk.

Nawyki, jak wiadomo, są ciężkie do wyplenienia, więc nawet narodziny dziecka i zamieszanie z tym związane nie były w stanie zniszczyć tak silnie zakorzenionego przyzwyczajenia. Może przez pierwsze dwa miesiące życia Franka musiałam sobie dać spokój ze swoją pasją, ale potem wróciłam na star tory jakby nigdy nic.

Nawyki mają dużą moc sprawczą.

2016-03-13 14.47.36CZAS NA NAWYK

Są różne teorie dotyczące nawyków. Mówi się, że jeżeli powtarzamy coś np. przez 2 miesiące to staje się to naszym przyzwyczajeniem i przestajemy się nad tym zastanawiać, po prostu to robimy. Myślę, że ja jestem akurat opornym przypadkiem, bo wprowadzenie czegoś nowego zajmuje mi wiele miesięcy. Co rok próbuję sprawić, by chodzenie na siłownie czy fitness było dla mnie naturalne i co rok po 2-3 miesiącach poddaje się.

Nie wszystkie nawyki da się wprowadzić, ale ciągle uważam, że warto próbować. Gdy już „zaklikają”, zostają na bardzo długo.

KU ZACHĘCIE

Cokolwiek chciałabyś robić, o czymkolwiek marzysz, zacznij. Po początkowej walce o czas, jest szansa, że Twoja pasja stanie się tak naturalna, że przestaniesz musieć znaleźć na nią czas. Nawyk będzie tak silny, że czas sam się znajdzie.

Jeśli tylko chcecie spróbować wprowadzić nowe nawyki, zachęcam do wysłuchania 8 wykładów na TED.com . To międzynarodowa organizacja zajmująca się krzewieniem wiedzy. Taki powszechny uniwersytet on-line. Zobaczcie sami (niektóre mają napisy po Polsku)

Z życzeniami wielu dobrych nawyków

Ania

ps. na zdjęciach widzicie efekty Wielkanocnego Decoupage. Przedświąteczne spotkania z koleżankami to jednen z tych naturalnych nawyków, nad którymi nie debatuje. Idą Święta, organizuję kreatywne party 🙂

 

Reklamy

10 komentarzy do “Jak nie szukać czasu na szycie?

  1. Dużo słyszałam o TED.com i obejrzałam już kilka wykładów. Przyznaje ze są bardzo inspirujące. Jeśli znasz podobne strony to będę wdzięczna za informacje.

  2. Bardzo mi się podoba Twój wpis! 🙂 Sama od kilku tygodni wprowadzam do codzienności minimum 0,5h szycia i świetne jest to, że niby niewiele, a po jakimś czasie mam uszytą wymarzoną rzecz. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s