INSPIRACJE/książka

Świat Ewy Minge

ewa minge

SUBIEKTYWNE RECENZJA KSIĄŻKI EWY MINGE „ŻYCIE TO BAJKA”

Ewa Minge to tajemnicza postać polskiego świata mody. Projektantka o zdecydowanie najgorszym krajowym PR. Z mediów wyłania się obraz dziwadła o „zdeformowanej” twarzy, a jej domniemane operacje plastyczne są przedmiotem ogólnej debaty. Ewa pracuje w Pszczewie z dala od blasku stolicy. To narodowa „wieśniara” nie traktowana zbyt poważnie, a gdzieś pokątnie dochodzą informacje o pokazie na Hiszpańskich schodach, tygodniu mody w Paryżu czy Nowym Jorku, uznaniu miedzynarodowym. Byłam bardzo ciekawa kim naprawdę jest Ewa Minge, więc z chęcią sięgnęłam po jej książkę.

O MODZIE

Zacznę od tego czym „Życie to bajka” na pewno nie jest. To zdecydowanie nie opis kuluarów świata mody, nie backstage polskich realiów. Ewa co prawda opowiada o swoim zakładzie w Pszczewie, ale sekretu jest sukcesu nie uzyskamy. Niewiele jest informacji o jej stosunku do mody, ale za to dzieli się swoimi początkami. Sukienki były jej studenckim sukcesem komercyjnym. Sama malowała jedwabie z Milanówka farbami do tkanin, które dostała w prezencie. Kreacje były w siermiężnej komunie tak oryginalne, ze sprzedawały się na pniu.

O LUDZIACH

To rodzinie, współpracownikom i przyjaciołom Ewa Minge poświęca prawie 400 stron swojej bajkowej autobiografii. Siła tkwiąca w rodzinie, relacjach z najbliższymi i więzach miłości wyposażyły ją na całe życie. To dzięki wspaniałemu dzieciństwu w gronie kochających osób była w stanie przejść przez to co zgotował jej los. Rozwód, samotne wychowanie dwóch synów i zbudowanie wszystkiego od początku. Jestem pełna podziwu dla jej niezłomności. Która rozwódka z dwójką dzieci, ogołocona przez męża ma siłę by powstać, dźwignąć się finansowo i zbudować nowy dom dla synów?

O BIZNESIE

Wątek wsparcia ludzkiego przeciągnięty jest na jej zawodowe życie. Minge w wielu miejscach przyznaje, że bez lojalnych współpracowników nie zaszła by daleko.Dla mnie ten element książki był nieco zaskakujący. Minge prezentowana w mediach wydaje mi się osobą osamotnioną. Żaden celebryta nie pozuje z nią do zdjęć. Nikt znany nie zachwyca się jej kolekcjami. Okazuje się, że Ewa nie wysyła nikomu swoich ubrań. Nie ubiera za darmo polskiego showbiznesu, więc i celebrycki świat nie jest jej nic winien. Ma za to ludzi nikomu nieznanych, którzy są jej bazą od lat. Chyba o to w życiu chodzi, by mieć swój krąg wsparcia.

O KSIĄŻCE

„Życie to bajka” to dziwna książka. Zdecydowanie nie jest to klasyczna autobiografia, raczej coś w stylu wywiadu rzeka. Napisana w konwencji autentycznej bajki. Dużo mamy odniesień do bitew, smoków, walki dobra ze złem. Na co dzień nie używam takiej terminologii, więc musiałam się trochę z nią oswoić. Niemniej wejście w świat Ewy Minge jest unikalnym doświadczeniem. Myślę, że autorce o to chodziło. Pokazać swój świat, trochę zaczarowany, baśniowy, słodko gorzki.

 

4 komentarze do “Świat Ewy Minge

  1. Też mam zamiar przeczytać tą książkę. A wpadłam na ten pomysł, po spotkaniu na którym była Ewa Minge. Bardzo się wtedy zdziwiłam, że ona sama odbiega tak bardzo od tego, co mówią o niej wszelkie media.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s