książka

Ten brytyjski humor…

1 hobby 3 hobbySŁÓW KILKA O KSIĄŻCE „GRACE. A MEMOIR” GRACE CODDINGTON

Byłam prze-szczęśliwa, gdy dotarła do mnie wreszcie paczka z wiosennymi książkami. Na wspomnienia Grace Coddington, dyrektor kreatywnej Vogue, polowałam już jakiś czas. Jej niezwykła wyobraźnia i talent do stwarzania magicznych sesji zdjęciowych połączony z poczuciem humoru, bezpośredniością zapowiadał interesującą biografię.

Grace pojawiła się w świadomości zbiorowej po emisji filmu dokumentalnego „September Issue„, który opowiadał o kulisach powstawania najważniejszego numeru Vogue w roku. Nagle okazało się, ze jest ktoś, kto potrafi przeciwstawić się „Diabłu ubierającemu się u Prady” =Annie Wintour. Zabawne wymiany myśli i niezwykła dynamika w pracy dwóch pań sprawiła ze Grace stała się czymś w rodzaju kobiety walczącej z systemem.

Coddington zaczynała przygodę ze światem mody od modelingu, potem zajęła się stylizacjami i poświęciła karierę zawodową Vogue. Opowieści o jej życiu są bardzo barwne, szczere i okraszone sporą dawką ironicznego poczucia humoru. Grace zna wszystkich w branży high fashion i z wrodzonym sobie urokiem snuje kolejne opowieści. Historie są wciągające a jej komentarze o sławnych modelkach, fotografach, projektantach interesujące i bardzo osobiste.

Grace ma dziś 73 lata, a z branżą związana jest ponad 50 lat. Świetnie obrazuje zmiany, które dokonały się przez ostatnie półwiecze. Opisuje jak robiło się magazyny kiedyś, a jak wygląda to teraz. Dla mnie świat fotografii analogowej, czekanie na efekt zdjęć, oszczędzanie klisz to wspomnienie z wczesnej młodości. Dla Grace to zawodowe wyzwania, którym stawiła czoła z wielkim sukcesem.

Książka zaopatrzona jest w bardzo wiele zdjęć osobistych, sesji zdjęciowych i ilustracji autorki. Biografię czyta się jednym tchem i aż trudno oderwać się od tej pogawędki o życiu, pięknie i miłości.

 

Grace Coddington „Grace. A memoir”;  Random House, New York 2012.

Książkę czytałam po angielski, a zakupiłam na http://www.amazon.com

 

Reklamy

8 komentarzy do “Ten brytyjski humor…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s