Umiejętności/ŁATWE POCZĄTKI

Jak szyć równo i dokładnie?

DSC_0274_wmDSC_0277_wm1_wm2_wm4_wm5_wmPRECYZYJNE SZYCIE

Szycie uczy cierpliwości i dokładności. Ta ostatnia cecha jest szczególnie potrzebna, by nie pomylić się o centymetr i zamiast rozmiaru 40, zyskać 42 lub co gorsza za mały 38 :).Milimetry mają znaczenie w związku z tym podzielę się z Wami najbardziej dla mnie istotnymi zasadami i ułatwieniami w temacie.

Jak równo szyć?

1. Sprawą podstawową jest dokładne skopiowanie wykróju swojego rozmiaru. Pisałam dokładnie o tym wcześniej. Można dla ułatwienia zaznaczyć markerem odblaskowym swój rozmiar (więcej TU) Używam do tego papieru do kopiowania (więcej o tym co można użyć i co Wy używacie w tym wpisie )

2. Gdy mamy już skopiowany wykrój w swoim rozmiarze tz. kilka papierowych elementów, mocujemy je za pomocą szpilek do materiału, by się nie ruszały 🙂

3. Powiększamy skopiowany wykrój w naszym rozmiarze o zapas. Standardowo 1,5 cm. Podłożenie dołu spódnicy, sukienki, rękawków 4 cm. Ja lubię dodawać zapas linijką. Odmierzam 1,5 cm od papierowego modelu i zaznaczam kredą, bądź mydłem krawieckim. (Więcej o gadżetach do malowania po materiale TU ) Na wygięciach, półkolach i innych nierównościach ustawiam linijkę pod odpowiednim kątem. Możecie popróbować rożnych kolorów i gadżetów, bo każda tkanina zachowuje się inaczej. Na zdjęciu pokazuję czerwone, białe mydło i kawałek kredy. Ich używam najczęściej. Wszystkie narzędzia muszą mieć ostre krawędzie, by dokładnie zaznaczały odległości.

4. Szyjemy zawsze w takiej odległości od brzegu tkaniny, ile zapasu zostawiliśmy. Ja zazwyczaj szyję 1,5 cm od krawędzi tkaniny. Mam na maszynie zaznaczona ilość centymetrów od igły. Jeśli wasz model maszyny nie posiada takiego udogodnienia możecie zakupić zwykły magnes, albo jak na zdjęciu magnes krawiecki i linijką odmierzyć 1,5 cm (zapas) od igły/ ściegu.

 

To moje TOP 4. Jakie są wasze patenty na równe i precyzyjne szycie?

Reklamy

12 komentarzy do “Jak szyć równo i dokładnie?

  1. Ja nie znałam swojego triku na równe szycie dopóki nie zasiadłam do maszyny z koleżanką, żeby jej pokazać kilka podstaw. Zorientowałam się, że duże znaczenie ma przytrzymywanie materiału otwartą dłonią wzdłuż szwu, równolegle do stopki. Koleżanka spróbowała i natychmiast jej szwy zaczęły być o wiele prostsze. Dzięki takiemu trzymaniu tkaniny (a nie tylko za stopką) zyskujemy większą kontrolę nad tym jak materiał przechodzi pod igłą. Polecam!

  2. Dla mnie również fastrygowanie to podstawa równego szycia, potrafię to robić co krok pomagając sobie centymetrem, czasem jest to nużące, ale dużo bardziej wolę to, niż prucie lub nierówny szew.:) Druga czynność która mi pomaga, to lekkie zwalnianie maszyny przytrzymywaniem koła, oczywiście robię to delikatnie, żeby nie zepsuć maszyny. Uważam, że to pomaga zapanować nad „zrywną” maszyną.:)

  3. Aniu, mam pytanie, czy masz duży zapas tkanin, czy może pilnujesz, by szyć tylko z nabieżąco zakupionych? Często mam bardzo dużo pomysłów na ubrania i nazabierałam materiałów, których nie mam czasu zużyć, stąd moje pytanie.:)

  4. Dodatkowo od niedawna rysując wykrój dodaję zapasy już na papierze, co bardzo oszczędza mi czas pracy z materiałem i bardzo pomaga, gdy wykorzystuję wykrój kilka razy.:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s