Umiejętności/ŁATWE POCZĄTKI

Wszywanie kantu (klin)

DSC_0132_wm DSC_0141_wm DSC_0147_wm DSC_0156_wm DSC_0160_wm DSC_0167_wm DSC_0172_wm DSC_0174_wm DSC_0192_wm DSC_0199_wm DSC_0201_wm DSC_0205_wmWSZYWANIE OSTRYCH KRAWĘDZI  to umiejętność z kategorii tych trudniejszych. Wymaga precyzji i cierpliwości, jednak wszystkiego jesteśmy w stanie się nauczyć. Początkowo efekt może nie będzie rewelacyjny, więc warto zacząć od podszewki. Model sukienki, którą ostatnio wam prezentowałam nadaje się na naukę doskonale. Do usztywnionego odszycia podkroju szyi należy przyszyć cienką podszewkę.

Wszywanie ostrej krawędzi:

1. Zaznaczamy kredą linie zszycia np. 1.5 cm od krawędzi.

2. Część wklęsłą nacinamy jak na zdjęciu. Głębokość zależy od naszych umiejętności. Czym głębiej tym trudniej nie zrobić dziury przy skręcie. „Burda” często zaleca, by przed przecięciem zakleić to miejsce np. flizeliną. Chroni to przed rozpruciem. Mi się takiego typu zszycie nigdy nie rozpruło, więc rzadko to robię.

5. Szpilkami łączymy kąty (narożne punkty styczne) podszewki i odszycia.

6. Mocujemy krawędzie szpilkami i szyjemy do punktu stycznego (do rogu). Na zdjęciach szyję na stronie kąta. Czasem szyję też odwrotnie, na stronie rozcięcia. Nie zauważyłam wielkiej różnicy. Wypróbujcie te dwa warianty.

7. Ja zostawiam wbita igłę, podnoszę stopkę i okręcam materiał, tak bym mogła szyć prostopadłą krawędź.

8. Zszyć do końca.

Powodzenia!

5 komentarzy do “Wszywanie kantu (klin)

  1. Aniu, podkleja się to miejsce również temu, aby zapobiec wysnuwaniu się nitek z tkaniny. Takie ostre cięcia często są w miejscach, które „pracują” np. połączona zaszewka piersiowa z taliową. A łatwiej się szyję po tej stronie, gdzie robi się nacięcie, spróbuj też tak właśnie 🙂

  2. Ja zmieniam kierunek szycia zatrzymując się z igłą w tkaninie, dzięki temu mam przeplot szwu w samym rogu. Co to daje? Chyba tylko równy kanciasty róg, poza tym moja mama tak szyła, więc i ja tak szyję 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s