Wykańczanie ubrań/ŁATWE POCZĄTKI

Wszywanie wypustek

DSC_0524 — kopia_wm DSC_0530 — kopia_wm DSC_0544 — kopia_wmDSC_0562 — kopia_wmDSC_0570 DSC_0588 — kopia_wm DSC_0590 — kopia_wm DSC_0594 — kopia_wm DSC_0602 — kopia_wm DSC_0613 — kopia_wmWYPUSTKI są elementem dekoracyjnym stroju. Ich wszywanie nie jest obowiązkową umiejętnością, jednak mogą ciekawie urozmaicić zwykłe krawędzie marynarki, dekoltu, rękawka. Czasami kontrastowa wypustka łączy podszewkę z odszyciem przodu eleganckich płaszczy i trenczy. Takie wykończenie wnętrza zdecydowanie cieszy oko i dodaje szyku odzieży.

Wszywanie wypustki to szczęśliwie nie skomplikowana operacja. Wymaga tylko czasu. Na zaprezentowanych zdjęciach podjęłam się wszycia bordowych wypustek do krawędzi marynarki.

Uprzednio należy przygotować wierzchnią część marynarki, odszycie przodu i podkroju szyi (=wnętrze marynarki), wypustkę i szpilki.

1. Montujemy szpilkami wypustkę do prawej strony odszycia przodu i pokroju szyi marynarki w odległości standardowo ok 1,5 cm. Uwaga. Nie pomylcie strony. Część wypukła wypustki ma być skierowana do pach, boków marynarki.  (Jeśli trudno wam wyobrazić sobie efekt końcowy po prostu podwińcie do środka krawędzie i marynarki i odszycia, włóżcie do środka wypustkę, prowizorycznie przyszpilkujcie. Potem odwińcie i powinniście się zorientować jak ułożyć wypustkę.)

2. Do wszycia wypustki używałam dwóch zaprezentowanych stopek. Nie jestem pod tym względem rygorystyczna. Z czym komu wygodniej. Należy tylko to zrobić blisko wypukłej części.

3. Gotowy podkrój z wyszytą wypustką nakładam na marynarkę, tak jak bym te części normalnie zszywała. Prawą stroną do środka. Montuje szpilkami.

4. Szyję jeszcze raz na lewej stronie wnętrza marynarki (=odszycia przodu i podkroju szyi), dokładnie po nici pierwszego zszycia.

5. Po wywróceniu na prawa stronę powinniśmy mieć już gotową wypustkę. Sprawdźcie czy wszystko jest równo, skorygujcie drobne niedociągnięcia.

I tyle.

Pozdrawiam drogich czytelników i zapalonych hobbystów 🙂

Zdjęcia: mąż Wojtek 🙂

Reklamy

17 komentarzy do “Wszywanie wypustek

  1. Trochę czarna magia na pierwszy rzut oka, jak ktoś jeszcze nie wszywał. Ale do odważnych świat należy :). Jak będę wszywać, na pewno zajrzę do tego posta. Dziękuję za ten post :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s