Umiejętności/ŁATWE POCZĄTKI

Stójka

DSC_0763_wm DSC_0784_wm DSC_0803_wm DSC_0833_wm DSC_0837_wm DSC_0848_wm DSC_0860_wm DSC_0877_wm DSC_0880_wm DSC_0890_wm DSC_0902_wm DSC_0913_wm DSC_0915_wm DSC_0933_wmSZYCIE STÓJKI to chrzest bojowy przed wszywaniem kołnierza. Jeśli uda się ze stójką, kołnierz pójdzie jak z płatka. Przed zabraniem się za działanie warto dokładnie prześledzić wykrój. Najłatwiej i najlepiej wszywa się te stójki, które sięgają aż do krawędzi bluzki. Początkowo myślałam, że wszystkie stójki są tak zaprojektowane, ale tego lata natknęłam się na te, kończące się 1 cm- 2 cm od krawędzi.

Do dzieła:

1. Wycięty wykrój stójki x 2 usztywniam flizeliną lub wkładem odzieżowym. W bluzkach usztywniam jedną stronę.

2. Składam prawą stroną do środka, mocuję szpilki, przeszywam brzegi i górna część stójki. Następnie wycinam rogi i trójkąty na całej szerokości, by stójka ładniej się układała.

3. Przerzucam zszytą stójkę na prawą stronę i mocuję do bluzki. Przy wyborze strony kieruję się względami estetycznymi , więc zazwyczaj część usztywniona idzie na wierzch. Prawą, zewnętrzną stronę stójki mocuję szpilkami do prawej strony bluzki. (Można tez odwrotnie: prawą stronę stójki do lewej strony bluzki np. jeśli ładniejszy ma być środek, bo bluzka będzie noszona zawsze rozpięta)

4. Zszywam, pamiętając by zacząć równo od krawędzi stójki/ bluzki i na krawędzi skończyć. Rozprasowuję.

5. Wykończenie. W Burdzie sugerowane jest ręczne, ale ja nie cierpię tej roboty, więc zaginam wewnętrzną część stójki i mocuję szpilką 2 mm od przeszycia zewnętrznego.

*Przeszywam zazwyczaj po prawej/zewnętrznej stronie bluzki dokładnie po zszyciu stójka/ kołnierz. Z prawej strony wygląda, więc wszystko lepiej. (a z lewej/ wewnętrznej mogą się pojawić niedociągnięcia)

*Na zdjęciach robię to odwrotnie. Szyję po wewnętrznej stronie stójki. W takim wypadku wewnętrzna strona jest ładniejsza.  Prawa wyszła nierówno, więc pewnie przeszycie spruję i wrócę do wcześniejszej opcji.

A jakie są Wasze sposoby na stójkę?

Zdjęcia: Wojtek

Reklamy

14 komentarzy do “Stójka

  1. Dla mnie stójka i np. mankiety to jeszcze to ‚wyższa szkoła jazdy’. Ale marzy mi się minimalistyczna bluzka 104A z burdy 4/2013. Kiedyś musi być więc ten pierwszy raz 😉 Dzięki za tutorial. Dzięki Tobie nie taki diabeł straszny… 🙂

  2. Fajny tutorial – faktycznie stójka to chrzest bojowy do kołnierzyka. Pierwszy kołnierzyk szyłam z Burdą krok po kroku. „Normalne” Burdowe opisy mnie przerażały a teraz jak już raz wiem co i jak potrafię lepiej zrozumieć co do mnie piszą 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s