Najlepiej przygotować maszynę do szycia zgodnie z dołączoną do niej instrukcją producenta ;). Wiem jednak z maili, że wielu z was dostało maszynę od babć, cioć, mam i nie wie jak ją uruchomić. Ten post jest dla was!
PEDAŁ/ ROZRUSZNIK NOŻNY podłącza się do maszyny i do kontaktu. Służy do regulowania prędkości szycia. Czym większy nacisk stopą, tym większa prędkość. Po podłączeniu do prądu, włączeniu przycisku światła (=włącznik sieciowy, u mnie po prawej stronie) i naciśnięciu rozrusznika stopą, maszyna powinna działać.
BĘBENEK w moim modelu można się do niego dostać wysuwając ramię. W innych modelach dostęp do bębenka może być od góry. Z bębenka wyciągamy szpulkę, na którą nawlekamy nić.
SZPULKA docelowo ma znaleźć się w bębenku. Należy na nią nawlec nić, którą chcemy szyć. Ja oczywiście mam kilkanaście szpulek, tak by za każdym razem nie nawlekać nowej nitki.
NAWLEKANIE NICI NA SZPULKĘ robi za nas maszyna. Najpierw jednak warto połączyć nić włożoną na trzpienie ze szpulką ręcznie. Następnie szpulkę umieszczamy na trzpieniu nawijacza szpulki, przesuwamy i uruchamiamy nawijanie naciskając pedał.
NAWIJANIE NICI NA SZPULKĘ W BĘBENKU wydaje się początkowo skomplikowane, ale po kilku razach będziecie to robić automatycznie. Zdjęcia dokładnie obrazują każdy krok.
MOCOWANIE BĘBENKA to wciśnięcie go z powrotem do maszyny.
Połowa przygotowań za nami. Mamy dolną nić. Już niedługo pokażę co zrobić z nicią górną.
Tekst: Ania
Zdjęcia: Gosia
Akurat dla mnie zakładanie nici to żaden problem, ale za każdym razem, przy każdym Twoim poście jestem zachwycona zdjęciami, świetne, dobrej jakości, przyjemnie się ogląda, nie to co moje 🙂 ale niech tylko wiosna i słońce do nas wrócą! 🙂
Pozdrawiam!
Dziękuję 🙂 Takie mam założenie. Ma być przyjemnie i ładnie. Ciesze się, że się udaje 🙂
Zgadzam się z Moniką, że u Ciebie na zdjęciach z przyjemnością oglądam nawet maszynę i szpulki (a mam identyczny widok ‚w realu’ na stole 3 m ode mnie ;D). Takie posty są bardzo pomocne, sama kilka tygodni temu pierwszy raz nawlekałam nić na szpulkę… Pozdrawiam ciepło!
Dopiero, gdy pomagałam znajomym zacząć szyć zdałam sobie sprawę, że takie podstawowe czynności mogą być problemem (szczególnie, gdy nie ma instrukcji ;)) Ciesze się, że zdjęcia cieszą oko 🙂
Trochę to skomplikowane, ale dzięki zdjęciom na pewno dojdę do wprawy. Dziękuje za odzew na maila:)
Wszystko dla moich czytelników 🙂
Kroki wydają się banalne, ale jak nie ma się doświadczenia to może to zając trochę czasu:) Bardzo przydatny post dla mnie i innych osób, które dopiero oswajają się z maszyną.
Mam nadzieję, że Gosi zdjęcia pomogą zwizualizować proces. Mi to zawsze pomaga.
Pytanie z innej beczki: skąd ta piękna filiżanka??
Niebieska filiżanka to łup przecenowy z ZARA HOME.
Czy jest dostępna jeszcze z sklepie? Jaka cena?
Nie wiem czy jest dostępna, bo kupiłam ja miesiąc temu. Kosztowała ok 19 zł.
Mam bardzo głupie pytanie, ale liczę na Twoją wyrozumiałość (dzisiaj zakupiłam maszynę na allegro i przygotowuję się psychicznie:)) Czy nić na trzpieniu musi być zawsze połączona z tą w bębenku. Pisałaś, że masz kilka szpulek żeby cały czas nie nawijać nowej. Trochę się pogubiłam…
Nić górna (na trzpieniu) służy do tego, by połączyć ją z igłą. Będę to prezentować w piątek. Plastikowa mała szpulka idzie do bębenka. Zanim to się jednak stanie trzeba nawinąć na nią nić. I o tym jest post. Jak nawinąć nić na szpulkę, która idzie do bębenka, który wtykamy do środka maszyny.
Od razu lepiej:) Dziękuję!
Witaj, zadam najprawdopodobniej bardzo naiwne i głupie pytanie, jednak nigdy nie miałam nic do czynienia z szyciem, sama maszyny jeszcze nie mam. Do czego służy ta dolna szpulka…? Wszędzie czytam, gdzie ją włożyć, jednak nigdzie nie znajduję odpowiedzi na najprostsze pytanie: do czego ona służy? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!
Maszyna szyje dwoma nićmi i je łączy na materiale. Górna szpulka jest od górnej nici, dolna od dolnej. Jeśli chcesz to lepiej zobaczyć nawlecz dwie w skrajnych kolorach np białą górną i czarna dolną. Przeszyj np. żółty materiał. Wtedy łatwiej zobaczyć ten mechanizm.
Dziękuję serdecznie! Wreszcie ktoś mi to wytłumaczył 🙂
Aniu, zakochałam się w sukience Rihanny z gali Grammy. Link tutaj: http://www.pudelek.pl/artykul/52818/rihanna_i_chris_zerwali_na_gali_grammy/
Co to za materiał? Czy można uszyć takie cudo w domu?
Zdjęcie z tego linku nie chce się mi otworzyć. Prześlij mi je może mailowo w załączniku. zobaczę co da się zrobić 🙂
O jejku… faktycznie strasznie skomplikowane to w twojej maszynie. Ja też mam Janome, ale inny model i zdecydowanie łatwiej idzie zakładanie bębenka i nawijanie na niego nici, trudniej u mnie nawinąć nitkę na igłę 🙂 ale na pewno komuś taka instrukcja się przyda, bo świetne zdjęcia!
dziękujemy 🙂
super początkującym się przyda, pamiętam jak ja się obawiałam nawlejając pierwszy raz szpulke czy oby na pewno prawidłowo
pozdrawiam
Super dla początkujących
Dzięki piękne za ten wpis!Jakiś czas temu dostałam od teściowej starą maszynę Łucznik, która od lat nie była używana. Niestety nie było do niej instrukcji.Znalazłam coś w internecie, ale Twoje zdjęcia o wiele więcej mi mówią niż te obrazki z instrukcji.Wprawdzie nawlekanie bębenka opanowałam, ale liczę na kolejne posty dla początkujących, bo jeszcze wiele tajemnic kryje przede mną ta maszyna 😉
Agnieszko, napisz konkretnie co Cię interesuje. Chętnie wtedy zrobię post. Dopóki nie dostałam od czytelników maili w sprawie bębenka, nie zdawałam sobie sprawy, że to jest wyzwaniem. Pozdrawiam Cię serdecznie
Też dostałam swoją od babci i szczerze mówiąc nie jestem pewna co robić z końcówką nici kiedy włożę juz bębenek na miejsce… Ma tak wisieć? (z doświadczenia wiem, że to kiepsko działa)
czy przewlekać ją gdzieś do góry?
😦
Tak ma wisieć. Zamykasz bębenek i potem ręcznie przekręcasz rozrusznik po prawej stronie, tak by górna nić, na igle, zaczepiła dolną z bębenka. Gdy masz dwie nitki na wierzchu, maszyna jest gotowa do szycia.
Witam. Bardzo mi pomogły przejżyste zdjęcia. Mam po Mamie Singera i obchodziłam go jask „pies jeża”. Teraz moze coś uszyję.
A’propos. Mam też po Mamie b. dużo materiałów. Wymiary takie na dwie duże osoby. Są to i letnie materiały i zimowe tweedy dla mężczyzny i kobiety. Naprawdę różne. . A nawet sylwestrowe. Jest tego 4 średniej wielkości walizki. Ja nie szyję. Czy może zna Pani kogoś, kto chciałby , po b. niskich cenach to odkupić????Gdyby był ktoś zainteresowany to bym przesłała zdjęcie tych materiałów. Pozdrawiam-jola
Najszybciej na allegro 🙂 Ja staram się nie gromadzić.
Witam, a ja mam jeszcze bardziej początkujące pytanie… próbuję zamontować bębenek , potem wyciągnąć tak nici, żeby były dwie. I pojawia się problem- igła nie wyciąga dolnej nici 😦 ma Pani pomysł dlaczego? sprawdzałam nawlekanie na górę, na bębenek niby ok, ale coś idzie nie tak. Będę ogromnie wdzięczna za jakiś pomysł
a nić z bębenka wyciągnęłaś? może też bębenek jest źle zamontowany. powinien lekko kliknąć gdy jest na swoim miejscu